Galeri

Muzun Özellikleri 

Muz, tropik ve subtropik bölgelerde yetişen veya yetiştirilen, ağaca benzeyen, 2-3 m boyunda, mor çiçekler açan, meyveleri lezzetli ve nişastaca zengin olan otsu bir bitkidir.. Muz meyveleri çekirdeksiz üzümde olduğu gibi dişi çiçeklerden döllenmeksizin meydana gelir. Meyveleri “hevenk” adını alan büyük salkımlar halindedir. Ağaçlarda bir hevenk üzerinde 50-100 kadar meyve bulunabilir. Muzlar olgunlaşmadan koparılır. Böylece bir müddet saklanabilmesi mümkün olur. Muz ağaçları, tropikal bölgelerde serin ve rutubetli olan gölgeli yerleri severler. Muzun tropik bölgelerde yetiştirilen çeşitli türleri vardır. Muz bitkisi sömürgeleştirme döneminde önce deniz yoluyla Afrika’ ya oradan da İspanyol ve Portekizliler tarafından Kanarya Adaları üzerinden Amerika kıtasına ulaşmıştır. Araplar bu bitkiye “MUSA” adını verdiler. Daha sonraki yıllarda bitkiler türlerine göre isimlendirilirken MUSA SAPIENTIUM adı verildi. Muzgillere MUSACEAE adı verilir. Yabancı dillerdeki BANANA Arapça “parmak” anlamına gelen BANAN’ dan türetilmiş. Ayrıca Zaire’ nin Atlantik kıyısındaki liman kentlerinden birinin adı da BANANA dır. Tropik ve subtropik bölgelerde 9-10 ay içersinde 4-5 metre boy atar. 10 metreye kadar büyüyen türleri de vardır. Muz meyvesinin 40 türü ve 250′ den fazla çeşidi vardır. Meyvesinin boyu 5 santimden yarım metreye kadar olan çeşitleri mevcut. Her muz bitkisinin üzerinde 10-20 arası meyve bulunan 10-15 muz hevengi bulunur. Bir muz bitkisi 100-200 adet ve 30-40 kilogram meyve verir. Bilinen meyvelik muzun haricinde “Kırmızı Muz”, “Elma Muzu” ve “Pişirmelik Muz” gibi çeşitleri vardır. Meyvelik muza BANANOS, pişirilen muza PLATANOS adı verilmektedir. Nisan ayında eski kökler sökülür, fideler dikilir. 15-20 yıl yoğun tarımı yapıldıktan sonra toprak bütün verimliliğini kaybeder. Türkiye’ ye ilk defa 1870 yılında süs bitkisi olarak getirildi. 1930 lardan sonra ekonomik amaçlı tarımına başlandı. 1950 lerde Türkiye’ deki üretim ve tüketim hızla arttı. 150 kilometrelik Alanya-Gazipaşa-Anamur sahili muz dikimi için ideal. Bu sahil şeridinde 1 milyondan fazla muz bitkisi yetiştiriliyor. Türkiye’ de yetiştirilenler Güney Çin kökenli LADY FINGER türü muzlardır. Bu tür Tayland ve Kolombiya’da da yetişiyor. Türkiye’ ye ithal edilen muzlar genellikle CAVENDISH türüdür.

Muzun Yetiştirildiği Yerler 

En çok yetiştirildiği ülkeler; Guatemala, El Salvador, Nikaragua, Honduras, Costa Rica, Kolombiya ve Eguador dur.

Muzun Faydaları 

Vücudun ihtiyacı olan bütün maddeleri karşılar. Kemiklerin gelişmesini sağlar. Nekahat devresini kısaltır. Sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. Böbrek ve mafsal iltihabında, bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir.

Muzu Nasıl ve Nerede Kullanacağız ?

Muzu özellikle pastalarınıza, keklerinize lezzet, tat ve koku vermesi amacıyla değerlendirebilirsiniz. Yine kokteyllerinizde süsleme yaparken kullanabilir, meyve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Muzun Muhafaza Koşulları 

14 ºC de %90 – %95 nem oranında muhafaza edilmelidir.

Muzun Ambalajı 

Muzlar 18,5 kg’ lık karton kolilerde piyasaya sunulmaktadır.

Muzun Besin Değerleri 

100 Gr. Yenilebilir Muzun Besin Değerleri
Analizler
100 Gr. Muz
Vitamin C 9 mg.
Magnezyum 29 mg.
Potasyum 4 mg.
Kalsiyum 6 mg.
Karbonhidrat 23 gr.
Diet Lif 2 gr.
Protein 2 gr.