Galeri

Mangonun Özellikleri

Dünya tropikal ikliminde meyvelerin kraliçesi olarak da bilenen bu meyve, dış yapısı ve kesildiğinde ortaya çıkan mükemmel kokusu ile her zaman ilgi odağı olmayı başarmıştır. Tropikal iklim meyvesi olan mango,  ağacındayken 30 °C nın altında olan sıcaklıklarda verim vermez. Yeşil mango içerdiği yüksek C vitamini yönünden, kan dolaşımını rahatsızlıklarında özellikle tedaviye yardımcıdır.

Mangonun Yetiştirildiği Yerler

Orta ve Güney Amerika, Asya ve Afrika ülkelerinde üretilmektedir.

Mangonun Faydaları

Olgunlaşmış mango oldukça faydalıdır. Mangodaki ana gıda maddesi şekerdir. Ayrıca tartarik asit ve malik asite ilave az miktarda sitrik asitte bulunur. Bu asitler vücut tarafından kullanılır ve vücudun alkali kaynaklarını koruyabilmesine yardımcı olur.Olgunlaşmamış mango erkekleri, sıcağın ve kavurucu rüzgârların zararlı etkilerine karşı korur. Sıcak kül üzerinde pişirilen mango su ve biraz şekerle karıştırılıp bir içecek hazırlanırsa, bu sıcak çarpmasına karşı çok etkili bir tedavi yöntemidir. Ham mangonun üzerinde biraz tuz serpip yemek yaz aylarında aşırı terleme sonucu oluşan tuz ve demir kaybını azaltır.

Mangoyu Nasıl ve Nerede Kullanacağız ?

Kesmeden önce Mangoları yıkayınız. Mangonun etli kısmı ortasındaki çekirdeğe sıkı bir şekilde birleşiktir. Çekirdeğine mümkün olan en yakın yerden boylamasına kesiniz. Çekirdeğini çıkartıp kabuğunu soyarak kullanım amacınıza uygun bir şekilde doğrayınız. Çok olgun Mangoların kabuğunu bıçakla boylamasına izler gibi yapıp muz soyar gibi geriye soyabilir ve meyveyi çekirdeğine kadar boylamasına dilimleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca ortadan ikiye kestiğiniz mangonun etli kısmını bıçakla kabuğuna zarar vermeden baklava dilimi şeklinde çizip kaşıkla kabuğundan ayırabilirsiniz.

Taze olarak tüketilmesinin yanı sıra,meyve salatalarında, meyve suyu olarak, kokteyllerinizde, pasta yapımında ve süslemelerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca, yemeklerinize aroma ve lezzet katmasının yanı sıra, dondurma ve sos yapımında da kullanabilirsiniz.

Mangonun Muhafaza Koşulları

Olgunlaşmamış mango, satın alınmışsa olgunlaşana kadar oda sıcaklığında 3-5 gün saklanır.

Olgunlaşmış mangoları kapalı plastik çantalarda sebzelikten uzak bir yerde 3-4 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

Mangonun Besin Değerleri 

100 Gr. Mangonun Besin Değerleri
Analizler
100 gr. Mango

Su (g)

81,71

Enerji (kcal)

65

Enerji (kj)

272

Protein (g)

0,51

Yağ (g)

0,27

Karbonhidrat (g)

17,00

Lif (g)

1,8

MİNERALLER

Kalsiyum (mg)

10

Demir (mg)

0,13

Magnezyum (mg)

9

Fosfor (mg)

11

Potasyum (mg)

156

Sodyum (mg)

2

Çinko (mg)

0,04

Bakır (mg)

0,110

Manganez (mg)

0,027

Selenyum (mcg)

0,6

VİTAMİN

Vitamin C (mg)

27,7

Tiamin (mg)

0,058

Riboflavin (mg)

0,057

Niasin (mg)

0,584

Pantoteknik asit (mg)

0,160

Vitamin B-6 (mg)

0,134

Toplam folik asit (mcg)

14

Vitamin B-12 (mcg)

0,00

Vitamin A, IU (IU)

3894

Vitamin A, RE (mcg_RE)

389

Vitamin E (mg_ATE)

1,120