Galeri

Papaya Kavun Ağacı Olarak ta Adlandırılır.

Papaya Özellikleri 

Papaya egzotik meyveler arasında çok değerli bir yere sahiptir. Protein, mineral ve vitaminler gibi günlük alınması gereken besinlerin önemli bir kısmı bu besinlerden sağlanabilir. Papayalar olgunlaştıkça içerdikleri C vitamini miktarı da artar. İçerdiği karbonhidrat da tabi şekerlerden gelmektedir.

Papayanın Yetiştirildiği Yerler 

Güney Afrika, Latin Amerika, Avustralya ve Hawaii de üretilmektedir.

Papayanın Faydaları 

Papaya enerji veren bir besin olması sebebiyle gelişmekte olan çocuklar, hamile ve emziren bayanlar için mükemmel bir kuvvet deposudur.

Papaya’ nın eski zamanlardan beri bilinen inanılmaz bir özelliği vardır. Sindirimi en kolay meyvelerden biri olmasının yanı sıra diğer besinlerin kolayca sindirilmesine de katkıda bulunur. Papaya da bulunan papain adlı enzim yiyeceklerdeki proteinin sindirilmesine yardımcı olur ve özellikle mide suyu eksikliği olması ya da midede çok fazla oranda sağlıksız sıvı bulunması durumunda hayli etkili bir maddedir. Düzenli yendiği takdirde kabızlığa, kanayan basur ve kronik ishale iyi gelir. Papayanın eti yumuşatıcı özelliği de keşfedilmiştir.

Bu bilgilerden yararlanarak özellikle Hindistan’ da et yemeklerine papaya ilave edilerek etin daha yumuşak ve daha kolay sindirilebilir hale gelmesine katkıda bulunur.

Hem papaya’ nın suyu bazı cilt bozukluklarına da iyi gelmektedir. İçinde irin oluşumu olabilecek şişkinliklere ya da doğrudan irinlere, siğillere, sivilcelere, nasırlara, normal olmayan dışarı uzanan deri çıkıntılarına iyi geldiği görülmüştür.

Papayanın sıvısı kozmetik olarak çillere ve güneşe maruz kalma sonucu oluşan kahverengi lekelere iyi gelip derinin pürüzsüz bir görünüm almasını sağlamaktadır.

Papaya çekirdeğinden yapılan macunlar, mantar gibi değişik cilt hastalıklarına sürüldüğünde de olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.

Papayayı Nasıl ve Nerede Kullanacağız ?

Olgunlaşmamış papayalar genelde sarıyla karışık yeşildir ve baskı uygulandığında serttirler, olgunlaştıklarında renkleri yarı sarı yarı yeşil durum alır ve basıldığında biraz daha yumuşak bir his verirler, derileri pürüzsüzdür yaralanma izleri ya da aşırı yumuşak bölgeleri yoktur.

Papayaları kesmeden yada doğramadan önce yıkayınız. Kabuklarını bıçakla soyun ve ortadan boylamasına ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkartın. İstediğiniz gibi dilimleyin.

Papaya, taze olarak tüketilmesinin yanı sıra, meyve salatalarında, meyve suyu olarak, kokteyllerinizde, pasta yapımında kullanabilirsiniz. Ayrıca, yemeklerinize aroma ve lezzet katmasının yanı sıra dondurma yapımında da kullanabilirsiniz.

Papayanın Muhafaza Koşulları 

Eğer olgunlaşmamış papaya alınmışsa mutfakta güneş ışığından uzak bir yerde 2-3 gün saklanabilir. Olgunlaşma projesini hızlandırmak için genişçe ağzı kapalı kağıt bir torbada elma, muz, armut gibi etilen gazı üreten bir meyveyle beraber 1-2 gün bekletebilirsiniz. Eğer papayayı uzun süreli bekletmek istiyorsanız plastik bir çantada sebzelikten uzak bir yerde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Muzun Besin Değerleri 

Besin Değerleri

100 Gr. Yenilebilir Papayanın Besin Değerleri
Analizler
100 Gram Papaya
Su (g)

88,83

Enerji (kcal)

39

Enerji (kj)

163

Protein (g)

0,61

Yağ (g)

0,14

Karbonhidrat (g)

9,81

Lif (g)

1,8

MİNERALLER
Kalsiyum (mg)

24

Demir (mg)

0,10

Magnezyum (mg)

10

Fosfor (mg)

5

Potasyum (mg)

257

Sodyum (mg)

3

Çinko (mg)

0,07

Bakır (mg)

0,016

Manganez (mg)

0,011

Selenyum (mcg)

0,6

VİTAMİN
Vitamin C (mg)

61,8

Tiamin (mg)

0,027

Riboflavin (mg)

0,032

Niasin (mg)

0,338

Pantoteknik asit (mg)

0,218

Vitamin B-6 (mg)

0,019

Toplam folik asit (mcg)

38

Vitamin B-12 (mcg)

0,00

Vitamin A, IU (IU)

284

Vitamin A, RE (mcg_RE)

28

Vitamin E (mg_ATE)

1,120